Målsamtal med Henrik


Henrik tar tag i mig efter ett gruppass en kväll på CrossFit Norrtälje;

”Carla, skulle vi kunna ha ett målsamtal snart?”

Jag planerar då in ett möte med Henrik, spänd på att höra mer om vad Henriks mål är och hur det har gått sedan vi pratade sist. Då handlade det bl.a. om att kunna göra en pull up, få bättre rörlighet och att få ordning på kosten.

När vi träffas har Henrik med sig sina två barn, de känner sig helt bekväma hos oss och kan utan problem följa med. Vi sitter i soffan och börjar prata om hur det har gått, och Henrik är inte blyg av sig - mycket bra har hänt.

Låt oss titta lite på Henriks ”Bright Spots”:

 • Henrik tar PB (personbästa) varje pass, typ

 • Tekniken sitter bättre

 • Henrik tycker att det är jätteroligt att träna, bra sällskap säger han

 • Henrik har gjort en pull up med 20kg extra vikt! Efter det gjorde han 15 kippade pull-ups

 • Henrik har genomfört sin första CrossFit-tävling; Battle of the Rookies

 • Henrik har blivit rörligare

 • Henrik har tidigare haft problem med ryggen men känner inget längre!

 • Henrik orkar mer i vardagen

 • Henrik gick med i vår kostutmaning ”28 dagar” och

 • Känner sig piggare

 • Orkar mer

 • Märker att han klarar av att träna varje dag, när han har fått till kosten

 • Det bästa är dock att han märker att träningen och gemenskapen här hos CrossFit Norrtälje håller honom från utmattning och depression.

Speciellt har kosten gjort stort intryck och haft stor betydelse i Henriks vardag.

Han säger själv:

”Jag började med Crossfit för 5 månader sedan i ett försök att ta mig ur en utmattning och depression. Efter att ha lyckats med det bestämde jag mig för att 2018 skulle bli hälsans år. Då kändes det rätt naturligt att haka på kostutmaningen ”28 dagar” för att lära mig mer om kost och bra kostvanor samt att jag ville försöka förbereda kroppen så bra som möjligt inför Open in the Box.

Resultatet av ”28 dagar” ihop med träningen gav bättre resultat än jag väntat mig. Bortsett från att jag tappat fettmängd och ökat muskelmassa orkar jag träna 5-6 dagar i veckan som jag vill och känner mig mycket piggare och rappare både i kropp och knopp”

Det är inte konstigt att Henrik är glad. Men vad är målet nu då?, frågar jag.

Henrik vill fortsätta som nu men även klara 160kg i marklyft innan året är över, han vill rycka 60kg och måste lära sig att pace:a (planera hur hårt han ska ta i beroende på hur passet ser ut) träningen. Tvärtemot vad många ibland tror så handlar CrossFit ofta just om att disponera och planera sitt tempo. Speciellt pacingen och att bli starkare och snabbare är mål som han gärna vill ha nått inom 6 månader. Sedan vi pratade har han ringt i klockan några gånger där han lyckades pace:a bra! Och känner vi Henrik rätt så kommer det inte bli något problem att nå målen.

Till slut ger Henrik CrossFit Norrtälje lite beröm.

Enligt Henrik står CrossFit Norrtälje för alla de rätta värderingarna:

 • Alla är välkomna, inga konstigheter

 • Detta syns både i boxen och på Facebook

 • Det är coolt att vi även engagerar oss i tilltag som ”Män för jämställdhet”

 • Tydliga tecken på frihet

 • Barnen älskar att vara här

När vi är klara är det faktiskt barnen som inte vill hem och då får de ju gå in och leka lite i ringarna innan det är dags att åka.

Såhär jobbar vi med våra medlemmar, genom uppföljning och samtal hjälps vi åt att hitta Bright Spots och att sätta nya mål.

Det ger också oss coacher en bild av vad våra medlemmar vill ha mer av så att vi kan styra vårt utbud och vår kommunikation. För oss är detta en kvalitetssäkring!

Vill du läsa mer om vår process för medlemskap så kan du hitta information här.

Ge oss ca 15 min av din tid, så kan du berätta vad just du skulle vilja ha hjälp med. Det är gratis, och du kommer inte svettas. Boka ditt ”No Sweat Intro” med oss här.

// Carla Lind-Valdan

Coach på CrossFit Norrtälje

CrossFit Level 1 Tränare

STAC Grundtränare

Certifierad Yogalärare

Calisthenics Instruktör

Featured Posts
Recent Posts

© 2018 CrossFit Norrtälje