Ett ”typiskt” pass på CrossFit Norrtälje

Många som frågar oss om vår träning undrar hur själva gruppträningen går till. Vi tränar väldigt många klienter i individuella processer men en annan stor del av vår verksamhet är ju vår populära gruppträning.

Om det finns farhågor och oro kring att ”inte hinna med” eller att ”inte klara av” så är det ofta kopplat till just gruppträningen. Det finns en oro hos många att liksom sticka ut på ett negativt sätt, exempel på frågor vi kan få är;

 • ”Kan verkligen jag som är så gammal vara med på gruppträningen, blir jag inte en stoppkloss för alla andra?”

 • ”Jag är lite orolig för att jag inte ska klara av träningen, jag är ju så svag”

 • ”Om man aldrig tränat förut, kan man verkligen vara med på gruppträningen då?”

 • ”Jag har ont i (klipp in valfri kroppsdel/muskel) och undrar om jag verkligen kommer att kunna vara med?”

 • ”Läkaren har sagt att jag kan glömma att kunna styrketräna, kan det verkligen stämma?”

Våra svar på dessa frågor kommer såklart att variera beroende på individ och situation. Man kan aldrig VETA hur någon ska reagera på träning och nya utmaningar. Det är också det som är själva grejen med att träffa alla potentiella klienter i samtal innan vi startar en process. Hos oss STARTAR man aldrig med gruppträning utan går igenom en individuell process först, på det viset får vi en tydligare bild av ditt nuläge och vi kan tillsammans lägga en plan framåt.

Det man ska ha klart för sig är att alla inte vill träna i grupp, vi har inget givet ”slutmål” med vår introduktionsprocess som säger att ”alla ska in i gruppträning” utan det beror ju helt på vad man trivs bäst med. Många av våra medlemmar tränar med individuella träningsprogram och/eller med en personlig tränare.

Men om man nu vill träna gruppträning då, hur går det till? Vad händer på ett träningspass? Vem kan vara med?

Låt oss börja med några av grundförutsättningarna, de är som följer:

 • Vi har alltid max 12 platser per pass. Detta är för att coachen ska hinna ge varje deltagare mycket individuell coaching. Coachen är ju inte med och tränar själv utan finns där för att visa övningar, hjälpa dig med teknik och utförande under passet och se till att alla får bästa möjliga upplevelse

 • Passen finns alltid presenterade på olika nivåer. Det finns färdiga förslag på hur övningar kan utföras, vilka vikter som är lämpliga och vilka tekniska anpassningar som kan göras så att nybörjare såväl som väldigt vana kan träna samtidigt och få lika träningseffekt

Innan passet finns alltid coachen på plats för att prata med deltagare och kolla av läget lite kring eventuella skador som någon kan behöva hjälp att ta hänsyn till. Är du ny på gruppträningen så vet vi det och kommer att ha en plan för det. Såhär KAN det, steg för steg, se ut på gruppträningen:

 1. När passet börjar samlas alla så att vi kan säga hej och välkomna och presentera oss för varandra om det är nya ansikten. Vi är inte bara en grupp människor som tränar bredvid varandra, vi är träningskompisar som lär känna varandra och en viktig del i det är såklart att lära oss varandras namn. Ingen är anonym hos oss 😊

 2. Sen går coachen igenom passet som ska genomföras, förklarar syftet med de olika delarna, pratar om olika slags anpassningar för olika nivåer och förklarar vilken slags träningseffekt vi är ute efter i passet.

 3. Därefter är det dags för gemensam uppvärmning och hur den ser ut beror på vad som är fokus i passet. Vi vill få upp rörligheten för de slags rörelser och övningar som finns i passet och vi vill få upp en generell puls i kroppen. Uppvärmning handlar om att förbereda sig för att få bästa möjliga upplevelse i resten av passet

 4. Nästa del brukar vara antingen en styrkedel eller en del där vi över mer på någon teknisk svårighet. En styrkedel innebär att vi försöker lyfta lite tyngre av en eller två övningar, till exempel marklyft och axelpress. Styrketräning är en viktig del av ett varierat träningsprogram, det lönar sig alltid att vara stark. Denna del är ofta i ett lugnare tempo, coachen hinner ge massor av coaching, vilket är viktigt för vi är alltid noga med säkerhet och teknik. Det kommer alltid först i vår prioritering, när rörlighet, stabilitet och teknik sitter bra finns alla möjligheter att utmana sig själv på ett säkert sätt. Våra medlemmar blir utan tvivel starka! Ibland är det fokus på något mer tekniskt utmanande eftersom sånt också är viktiga inslag i ett varierat träningsprogram. Det kan handla om att öva på att hoppa hopprep, olika sätt att klättra i rep, eller varför inte att våga stå på händer eller på annat sätt befinna sig upp och ner! Tänk dig själv att vi alltså utmanar vuxna människor att lära sig helt nya saker på det här viset, det är helt unikt inom träningsvärlden och absolut en av anledningarna till att många blir så bitna av CrossFit! Om du har en bekant som tränar CrossFit så har du absolut hört hen berätta om sina bravader, eller till och med sett dem försöka visa några av de saker de lärt sig eller håller på att lära sig 😊

 5. Efter styrke- eller teknikdelen så kommer ofta en del med mer pulshöjning. Vanligt är att rörelsemönster och övningsval i denna del påminner om de som varit i föregående del så att man fått en bra möjlighet att träna på just de sakerna. Det är omöjligt att säga att det alltid ser ut på ett visst sätt eftersom vår träning är väldigt varierad, det är inte alltid cirkelträning som många verkar tro 😉 Det kan vara pass som ska vara mer ”sprintaktiga” med kort tid och tuff output, det kan vara pass som är 8-14 minuter långa så man får lära sig att köra hyfsat hårt men ändå hushålla något med energi. Det kan handla om pass som är 20-40 minuter långa och därmed tränar upp en mer aerobisk kapacitet. Poängen är att det varierar över tid så att du ska klara av olika tidsdomäner och olika tempon, vi ger dig en bred fysisk kompetens helt enkelt. Under hela denna tid går coachen runt och hjälper alla med utförandet, hjälper alla att hitta ett tempo som passar och utmanar på lämplig nivå.

 6. Efter passet samlas vi och utvärderar. Var och en brukar få berätta vad hen är mest nöjd med i dagens pass, det gör vi för att det är viktigt att bekräfta saker man är nöjd med. Coachen ber om feedback på sin coaching och tillsammans tillåter vi oss helt enkelt att vara nöjda med dagens ansträngningar. Vi firar lite tillsammans och varvar ner, detta är en annan av de ingredienser som verkligen gör att våra medlemmar lär känna varandra så bra. Här kan man också ställa frågor till coachen och kanske få ytterligare tips kring sin träning. Både före och efter pass finns vi där för att säkerställa att alla får bästa möjliga upplevelse

Tror du att du kan vara med om detta? Som du kan se finns en tydlig strategi för hus alla deltagare ska tas om hand och få en bra upplevelse. Om du följer våra sociala medier så ser du att de som tränar hos oss är i alla åldrar och med allehanda olika utgångslägen. Det de alla har gemensamt är att de bestämt sig för att FÖRSÖKA och för att verkligen ta sin hälsa på allvar. Redan efter första tillfället har de märkt hur lätt det är att komma in i gruppen och att det inte finns några hinder att vara med.

Det kommer inte att bli ENKLARE över tid för vi fortsätter att utmana alla, det som förändras är individers inställning till utmaningarna vi ställer dem inför. En annan sak som förändras är individers inställning till sina egna styrkor och svagheter, alla i gymet har styrkor och svagheter och vi kommer att arbeta med hela spektrat.

Våga ta ett nytt steg i din träning du med, boka ett No Sweat Intro med oss redan idag!

Featured Posts
Recent Posts

© 2018 CrossFit Norrtälje