Community- våra medlemmar berättar!

Ofta, när man frågar gymägare vad som är så unikt med just CrossFit-gym jämfört med andra gym så brukar de nästan alltid säga ordet ”community” först. Många, både ägare, coacher och medlemmar upplever något som de upplever är alldeles unikt i form av samhörighet och kamratskap och det beskriver de med ordet ”community”.

Vi hör liksom ihop. Vi blir nära vänner. Det är en stöttande kultur. Ingen är utanför. Alla får plats.

Ofta är detta saker man endast varit med om i idrottssammanhang, i sin orkester, i sin vänkrets eller liknande. Det är väldigt ovanligt med denna starka samhörighet på de flesta andra platser och i princip alla som kommer till oss säger att de aldrig tidigare känt denna gemenskap på något annat gym.

Jag vill hävda att det är en annan sak som är den absolut största anledningen till att folk börjar och sen också blir så bitna av CrossFit, det är att de får RESULTAT! Ingen annan träningsform ger så bra resultat och passar så många olika individer. De flesta som börjar hos oss har en vän eller bekant som fått resultat och nu vill de ha samma hjälp, det är den vanligaste anledningen att BÖRJA. En av de största anledningarna att de blir fast och stenhårt motiverade är gemenskapen och stämningen, vår community.

Vad är då denna community? Hur kan den beskrivas? Istället för att försöka ge oss på den beskrivningen själva så valde vi såklart att fråga våra medlemmar. Här är några av de svar vi fick;

  • Man blir alltid "sedd", peppad/uppiggad av att någon blir glad åt att se en där. Har man inte varit i gymet på ett tag får man faktiskt lite "hemlängtan" och saknad av sina gymvänner. Det är mycket tack vare alla, som är i gymet, som gör att man orkar motivera sig att träna en dag då det kanske känns lite motigt. För även om träning är något av det roligaste som finns har man ju svackor, och då är just vårt "community" viktigt. // Jessica

  • Människorna här hejar på varandra och snicksnackar med varandra även om man inte ”känner” varandra sedan innan. Det har jag inte upplevt på samma sätt på andra ställen. Man kan alltid be någon om hjälp/tips, oavsett om det är en coach eller medlem. Jag har varit på vippen att byta till ett annat gym pga faktorer som inte har med CF Norrtälje att göra men det kändes som att jag skulle flytta hemifrån så jag valde att stanna 🙂 Det har jag inte ångrat. //Charlotte

  • I vår Community är ALLA välkomna, oavsett ålder styrka eller erfarenhet - något jag tycker syns tydligt på våra pass. Jag upplever inte att det finns någon prestige i våra resultat, ingen tittar snett på anpassningar och alla stöttar, peppar och hjälper varandra. Ingen annanstans i idrottssammanhang har jag upplevt samma känsla. När vi kör Team-gren eller lagtävling blir ingen "sist vald", så länge du gör vad du kan och kör din grej så är du alltid välkommen. //Henrik

För oss är det både smickrande och glädjande att våra medlemmar upplever detta i sitt gym! Många människor får inte så många high fives eller leenden på sina arbetsplatser under dagarna och då är det skönt att komma till en plats där glädjen är ständigt närvarande, där det finns tolerans för olikheter och där alla får support. Vill du också uppleva en sån stämning så kan du bara boka ett samtal, No Sweat Intro, med oss.

Resultat OCH bra stämning, välkommen till oss!

Featured Posts
Recent Posts

© 2018 CrossFit Norrtälje